Szukaj tylko w dostępnych
Szukaj w opisach

Ekokrytyka
Autorzy: Krzysztof Wojciechowski
Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
ISBN: 9788365772688
Stron: 155
Kod ksi: WOJE-0516
Cena:
26.25 zł
Opis książki
Rozpoczynając prace nad książką zawierającą teksty młodych krytyczek i krytyków o współczesnej polskiej poezji, kierowaliśmy się ciekawością i chęcią rozpoznania terenu, który od jakiegoś czasu interesuje badaczy w naszym kraju. Do pracy podeszliśmy bez założeń, których potwierdzenia szukalibyśmy w tekstach zaproszonych do współpracy autorek i autorów, licząc na to, że wspólna robinsonada wzbogaci nasze doświadczenia lekturowe o nowe perspektywy.
Kategoria wspólnoty wydaje się funkcjonować w samym centrum tego, co kryje się pod pojęciami ekokrytyki, ekozofii, animal studies i wszystkich innych prądów w naukach humanistycznych zainteresowanych perspektywami, jakie otwierają się, gdy na moment porzucimy bezpieczne rejony antropocentryzmu.
[...] chciałbym traktować tę książkę jako obietnicę, potwierdzenie i zarazem ćwiczenie z przyjaźni. Obietnicę, bo bez niej jesteśmy w tym świecie skazani na zagładę; potwierdzenie, bo przecież wiele z naszych praktyk przyjaźni wobec innych gatunków zasługuje na szacunek i kontynuację; ćwiczenie, bo tylko zmieniając świat, jesteśmy w stanie wciąż potwierdzać nasz przyjacielski stosunek do gatunków stowarzyszonych.
[...] Cierpliwe zwierzęta czekają na tę przemianę, także zwierzęta ludzkie potrzebują jej jak powietrza.