Szukaj tylko w dostępnych
Szukaj w opisach

Przesmyk Suwalski Rosja kontra NATO
Książka obecnie nie jest dostępna.
Autorzy: Tadeusz A. Kisielewski
Wydawnictwo: Rebis Dom Wydawniczy Sp.z o.o.
ISBN: 9788380622548
Stron: 246
Kod ksi: REBI-5062*
Cena:
44.90 zł
Opis książki
Historia i rola przesmyku suwalskiego - najbardziej zapalnego punktu w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem
Czy przesmyk suwalski jest najbardziej zapalnym punktem w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem? Wielkie manewry "Zapad-2017" z września 2017 r. to jedno z największych wojskowych przedsięwzięć prezydenta Putina. Kolejna demonstracja siły budzi obawy przed powrotem najgorętszych dni zimnowojennego konfliktu. Już w 2009 roku na Białorusi Rosjanie ćwiczyli między innymi atak nuklearny na Warszawę i rajd wojsk pancernych z rejonu Grodna przez Suwałki do obwodu kaliningradzkiego.
Czy Rosjanie wykorzystają część byłych Prus Wschodnich do przerwania lądowego połączenia między Polską a Litwą, Łotwą i Estonią? Według planów NATO, rutynowo przygotowywanych na wypadek zagrożenia, Rosjanie mogą uderzyć na przesmyk suwalski, by połączyć Kaliningrad z Białorusią, a przez nią z rdzenną Rosją.
Książka Tadeusza A. Kisielewskiego, niezależnego analityka stosunków międzynarodowych, nie jest prognozą wydarzeń, lecz ostrzeżeniem. Jakie może być pole bitwy, jak prezentują się potencjały militarne stron ewentualnego konfliktu, jaka jest polityka administracji prezydenta Trumpa, jaki jest stan rosyjskich sił zbrojnych?
Obszerny aneks opisuje genezę Prus Wschodnich, ich podziału między Polskę i Związek Sowiecki oraz prezentuje zaskakującą analizę statusu rosyjskiej części Prus Wschodnich w świetle prawa międzynarodowego.